Bu sayfa büyük oranda yabancı dil (TR) ile hazırlanmış bilgi içermektedir.
This page contains mostly foreign language (TR) information.
Diese Seite enthält überwiegend fremdsprachige (TR) Informationen.

Çocukların kendileri olabilecekleri ideal bir ortam için genellikle duyguların kabul gördüğü ve açık iletişimin desteklendiği güvenli bir alan yaratmak esasdır. Ebeveynler olarak aşağıdaki belli başlı noktalara odaklanarak bu alanda kendimiz ve çocuklarımız için katkı sağlayabiliriz.

1. Açık İletişime Önem Vermek:

Olumlu bir aile yapısı yaratmak için en değerli unsurlardan biri; her konunun özgürce konuşulabildiği bir iletişim ortamı oluşturmaktır. İletişimin en önemli unsurlarından biri olan; dinlemek ebeveynler için kritik bir öneme sahiptir, çocuklar ebeveynleri tarafından dikkatle dinlenildiğinde karşısında kendisini anlamaya çalışan birini gözlemleyecek ve kendini değerli hissedecektir. Duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilecekleri güvenli bir alan bulan çocuklar, aileleri tarafından oldukları gibi kabul edildikleri mesajını alarak, kendileriyle daha barışık olacaklardır.

2. Duygulara Alan Açmak:muhabbet

Anne babası tarafından duygulara izin verilen bir aile ortamında yetişen çocuklar kendi duygularını daha iyi tanıyacak ve kabul edecektir. Duygulara alan açmak için ebeveynin başlıca sorumluluğu; kendi duygularını saklamaya çalışmadan, bunları uygun bir şekilde ifade etmektir. Ebeveynlerin duygularını çocuklarından gizlemeye çalışması, çocuklar için kafa karıştırıcı olabilir. Ebeveynler çocuklarına çok detaya girmeden, basitçe nasıl hissettiklerini ifade edebilir; hüzünlü olduklarında üzgün, çok kızgın olduklarında ise öfkeli olduklarını söyleyebilirler. Annesinin ve babasının duygularını gizlediğini fark eden çocuklar, duyguların gizlenmesi gerektiği mesajını alacaklardır. Duyguların rahatça konuşulabildiği bir aile ortamında yetişen çocuklar, kendi bütünlüklerinin önemli bir parçası olan duygu dünyalarını sergileyebilecekleri güvenli bir alana sahip olurlar.

3. Sevgi ve Takdiri Göstermekte Cömert Davranmak:

Sevgi, aile sisteminde hem çocuklar, hem de ebeveynler için önemli bir ihtiyaçtır. Olumlu aile ortamının yaratılmasında, sevginin aile içinde sözcüklerle ve davranışlarla yer bulması önemlidir. İstenmeyen davranışlar ortaya çıktığında ve kurallar çiğnendiğinde dahi, anne babanın koşulsuz sevgisini hissetmek çocuklar için rahatlatıcı olacaktır. Sevgi gibi takdir konusunda da çocuklara karşı açık ve cömert olunmalıdır. Sözel tebriklerde ve iltifatlarda bulunmak çocuğa çabasının görüldüğünü hissettirecek ve onun özgüvenini pekiştirecektir

4. İşbirliğine ve Birlikte Geçirilen Zamana Önem Vermek:

Üyeler aile içindeki sürece dâhil olduğunda, eş zamanlı davranmayı öğreneceklerdir ve görevleri birlikte halletmek yakınlığı artıracaktır. Çocuğunuzun yaşı küçük de olsa, ona bazı sorumluluklar vererek onu eve dair süreçlere dâhil etmek, her aile üyesinin bir amacı olduğunu ve kendisini değerli hissetmesini sağlayacaktır. Ebeveynleri tarafından kendisine güvenilerek sorumluluk verilen çocuk, gayretinin değerli olduğu mesajını alacaktır. Ayrıca kaliteli, ortak zaman geçirmek konusunda hassas davranmak, bu rutini sürdürmek aile üyelerinin vazgeçilmez olduklarını hissetmelerini sağlayacaktır.

enable
comments loading
family_star