Bu sayfa büyük oranda yabancı dil (TR) ile hazırlanmış bilgi içermektedir.
This page contains mostly foreign language (TR) information.
Diese Seite enthält überwiegend fremdsprachige (TR) Informationen.

Çocuğun gelişim sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, anne - babaların açık ve etkili iletişim kurmaları büyük önem taşımaktadır. Çocuklar; birçok konuda olduğu gibi, iletişim kurmayı da ebeveynlerini gözlemleyerek öğrenirler. Etkili iletişim kurabilen ebeveynlerin çocukları da doğru iletişim kurmayı öğrenir ve bu beceri onlara hayatları boyunca sosyal ilişkilerinde avantaj sağlar.

Ebeveynlerin kuracağı etkili iletişim; çocuğa, saygı duyulan bir varlık olduğunu hissettirir. Dikkatle dinlenen ve anlaşılan çocuk, duygularını rahatça ifade edebildiğini hisseder ve bu durum öz güvenini artırır.

Etkili İletişim Becerileri

Çocuğunuzla duygudaşlık kurun.

Çocuğunuz size bir sorunla geldiğinde onun için bu sorunun anlamını kavramaya çalışmak, içinde bulunduğu ruh hâlini önemsemek ve buna uygun bir şekilde karşılık vermek iletişiminizi güçlendirecektir. Çocuğunuzun söylediklerini özetleyen bir cümle kurmak, duygularını isimlendirmek, düşünmesi için biraz zaman vermek onu rahatlatacak ve kendisini önemsediğinizi hissettirecektir. Örneğin, çocuğunuz ödevini yapmak istemediğini söylediğinde “Ödev yapmak istemiyorsun, canın sıkılmış.” diyerek içinde bulunduğu durumu özetleyebilir ve onu anladığınızı gösterebilirsiniz. Anlaşıldığını hisseden çocuğunuz rahatlayacak ve sorunun çözümü için düşünmeye ve harekete geçmeye başlayacaktır.iletisim

Çocuğunuzu tüm dikkatinizle dinleyin.

Çocuğunuz bir sorunla karşınıza geldiğinde, o an yaptığınız işi bırakıp dikkatinizi ona verdiğinizde, ona “Söylediğin şey önemli, senin yanındayım ve yardım etmeye hazırım.” mesajını vermiş olursunuz

Nerede, ne zaman, nasıl ve ne söyleyeceğinizi belirleyin.

Çocuğunuzla konuşacağınız anlara dikkat etmelisiniz. Çocuğunuz sakinleştiği zaman olayla ilgili öğretici bilgiyi vermek, daha etkili olacaktır. Çocuğunuzun davranışlarına dair geri bildirimleri onunla yalnızken vermekte fayda vardır, bu sebeple çocuğunuzla nerede konuşacağınız da çok önemlidir.

Çocuğunuzla göz teması kurun.

Çocuğunuzla konuşurken gözlerinin içine bakmaya özen gösterin ve bu kuralı ona da öğretin. Sizinle konuşurken gözlerinize bakarak konuşmasını söyleyin. Bu davranış biçimi öz güveni açısından da olumlu etkiler yaratacaktır.

“Ben Dili” kullanın.

“Ben dili”, bireyin karşılaştığı davranış ve durum karşısında tepkisini, duygu ve düşüncelerini açıklayan ifade şeklidir. Kendimizi “ben dili” ile ifade ettiğimiz zaman karşımızdakini incitmeden istediğimiz mesajı vermiş oluruz.

Örneğin: (“Ben dili”) Bu davranışın beni üzdü.

Eşyalarını dağıtan çocuğunuza “Eşyalarını etrafta dağınık bir biçimde gördüğüm zaman, üzülüyorum ve onları toplarken yoruluyorum.” diyerek “Ben dili” ile kendinizi ifade edebilirsiniz. Böylece, çocuğunuz sizin duygularınızı ve davranışının sizde yarattığı etkiyi daha iyi anlayacaktır

 

Çocuğunuzla etkili iletişim becerilerini kullanmanız onunla olan ilişkinizi güçlendirdiği gibi, sorunların çözülmesini de kolaylaştıracaktır.

enable
comments loading
family_star