Bu sayfa büyük oranda yabancı dil (TR) ile hazırlanmış bilgi içermektedir.
This page contains mostly foreign language (TR) information.
Diese Seite enthält überwiegend fremdsprachige (TR) Informationen.

Louis Braille Kimdir ?
Fransız eğitimci ve mucit (1809 - 1852). Braille, görme engellileri için dünya çapında okuma ve yazma için kullanılan körler alfabesinin sistemini icat etti. Braille alfabesi, 1'den 6'ya kadar belli bir düzen içinde sıralanmış kabartmalı noktaların üzerine parmaklar sürülerek (dokunarak üstünden geçilerek) okunur.1344

Margeret Davidson tarafından kaleme alınan LOUIS BRAILLE / Görmezlerin Kitap Okumasını Sağlayan Çocuk adlı kitaptan alıntı

...
1800 'lü yıllarda Louis henüz çocukken görmezler neredeyse hiç okula gidemiyordu, okumayı yazmayı neredeyse hiç öğrenemiyorlardı. İlk başlarda Louis'in yaşamı alt üst olmuştu, sürekli bir yerlere çarpıyordu. Louis ipuçlarıyla yaşamayı öğreniyordu. Altı yaşındayken kilisedeki Peder Palluy ile tanışarak yaşamına yön vermişti. Bu rahipten düzenli dersler alarak bilgi ve birikimini arttırdı. Derslere bayılıyordu ama zamanla daha da zor sorular sormaya başladığından rahip ona yetersiz gelmeye başladı ve onu bir öğretmenle tanıştırarak okula başlamasına vesile oldu. Öğretmen Bay Becheret 'in daha önce hiç görmez öğrencisi olmamıştı. Görmezlerin bir işe yaramadıklarını ve onların kitap okumayı hiç bir zaman öğrenemeyeceklerini düşünüyordu. Lakin Louis diğer öğrenciler gibi soruları kağıt üzerinde hızla çözebiliyordu. Ve hatta öğretmenin bir söylediğini ikinciye söyletmeyecek kadar zeki bir çocuktu. Louis öğrenmeye çok istekliydi. Azimli ve okumayı öğrenmek isteyen bir çocuktu. Peder ona Paris 'te Kraliyet Görmezler Enstitüsü adında bir okul olduğunu söyledi. Okulda çocuklara birçok ders öğretiliyordu ama en önemlisi okumayı öğretiyorlardı. Bu okulun Louis'in hayatında önemli bir yeri olacaktı.
...

Braille Alfabesi Nedir ?
1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur.

Louis Braille ve Hayatındaki Dönüm Noktaları

Ünlü bilim insanları Aleksander GRAHAM BELL ve Louis PASTEUR gibi Louis BRAILLE 'de küçük yaşta gözlerini kaybetmiştir. Braille 3 yaşında saraç olan babasının iğnesi ile sol gözüne hasar vermiş, daha sonra sol gözünde oluşan hasar ve enfeksiyonun iki gözü birden etkilemesiyle (sympathetic ophthalmia) 6 yaşında iki gözünü birden kaybedetmiştir.

7 yaşında Institution Royale des Jeunes Aveugles yani Genç Görme Engelliler Kraliyet Enstitüsü'nü burslu olarak kazanmıştır.

1821 yılında Braille Alfabesini icat etmiştir.

IMG
  • 338
enable
comments loading
family_star