Bu sayfa büyük oranda yabancı dil (TR) ile hazırlanmış bilgi içermektedir.
This page contains mostly foreign language (TR) information.
Diese Seite enthält überwiegend fremdsprachige (TR) Informationen.
Blaise PASCAL

Blaise Pascal (19 Haziran 1623 Clermont - Ferrand Fransa),Blaise Pascal Fransız matematikçi, fizikçi ve düşünür. En bilinen temel eseri Düşünceler'dir. 16 yaşındayken konikler üzerine bir inceleme yazdı. 1642'de 19 yaşında iken vergi tahsildarı babasının işini kolaylaştıracak, dişliler ve tekerleklerden oluşan mekanik bir hesap makinesi tasarladı.

Pascal Yasası

Fizik bilimlerinde, Pascal yasası veya Pascal prensibi; hareketsiz ve sıkıştırılamayan bir akışkanın aynı mutlak yüksekliğe sahip tüm noktalarında, bazı yerlerde akışkana ek basınç uygulansa dahi, sıvı basıncı aynıdır, der. Öte taraftan, h₁ ve h₂ gibi yüksekliği verilen iki noktadaki basınç farkı aşağıdaki gibidir.

pascal theory press

Su Cenderesi

Su cenderesi, Pascal ilkesinden yararlanarak yapılmış ve bu ilkeyle çalışan araçtır. Sıvı basıncına da bir örnektir. Sıvı basıncının nasıl iletildiğini anlatır.

Günlük hayatta Pascal prensibinden faydalanılarak; su cenderesi, sıkıştırma sistemleri (hidrolik frenler, hidrolik presler, ilaçlama pompaları), taşıma sistemleri (hidrolik liftler, vinçler, itfaiye merdivenleri, kepçe ve damperli kamyonların hidrolik kaldırma sistemleri), emme – basma tulumbalar, berber koltukları, basınç ölçme araçları yapılmakta ve kullanılmaktadır.

araç liftleri   cendereler

Paskal pascal prensibi örnekleri ödev soru çözümü
IMG
  • 294
enable
comments loading
family_star